Věra Rudolfová se opět vrací na Vysočinu

Kraj návratů i poznávání s podtitulem Medailonky osobností Novoměstska – tak nazvala svou zatím poslední knihu, která se zabývá známými i méně známými lidmi spjatými s tímto krásným krajem, Věra Rudolfová.

O své knize hovořila na setkání, které se uskutečnilo ve středu 13. dubna v sídle Syndikátu novinářů jižní Moravy na Mečové ulici.

Přítomným zde poutavým způsobem přiblížila několik ze 22 osobností, které v knize vzpomenula. Například hudebníky Ladislava Kozderku a Slávka Volavého, architekta Bedřicha Rozehnala nebo spisovatele Františka Kožíka. Seznámila nás i se způsobem získávání a zpracování vzpomínek pamětníků i materiálů z archivu. Součástí besedy byla i četba ukázky jedné z kapitol knihy.

Byl to už v pořadí sedmý díl souboru, ve kterém se zabývala osobnostmi z tohoto malebného kraje. Dosud již vyšly tituly Kraj věčných návratů, Kraj návratů a inspirace, Kraj návratů a setkávání, Kraj návratů a vzpomínání, Kraj návratů a loučení a Kraj návratů a setrvávání. Zhruba tři roky pokaždé pracovala na jedné knize a vždy si myslela, že je to už poslední. Celkem Věra Rudolfová v souboru přiblížila na 200 lidí spjatých s Vysočinou. A i když se na besedě dušovala, že toto je už skutečně poslední, všichni přítomní si přáli, aby to nebyla pravda, protože kniha je napsána velice čtivou formou a přináší zajímavé poznatky.

Na závěr mi ale dovolte jeden povzdech: škoda, že nás na setkání nepřišlo víc. Domnívala jsem se, že je stavovskou ctí podpořit kolegyni, které se něco podařilo. Zřejmě nás covid všechny změnil a my se budeme muset opět učit žít společenštěji a více se setkávat s přáteli, kteří nám mají co říci.

Zuzana Joukalová

Věra Rudolfová po besedě na Syndikátu novinářů jižní Moravy.

Autor článku: Fotografie:
Zuzana Joukalová